English
Format-A

Teatr

Sinobrody - nadzieja kobiet

Panga Pank

Podczas 28 edycji festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne odbyła się prezentacja tekstu Dei Loher pt. Sinobrody – nadzieja kobiet w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Reżyserem był Tomasz Wysocki.

W roli tytułowej wystąpił znakomity aktor Andrzej Chyra, a w roli Niewidomej utytułowana trzykrotnie nagrodą im. Ludwika Solskiego jako najlepsza aktorka Krakowa – Dominika Bednarczyk. Towarzyszyły im studentki PWST im. L. Solskiego w Krakowie: Anna Kerth, Dominika Markuszewska, Agnieszka Podsiadlik, Karolina Porcari, Justyna Sieniawska, Aneta Wirzinkiewicz.

„Mit o Sinobrodym powstał w czasach tak krwawych jak nasze. Mit ten opowiada jednak nie tylko o brodatym facecie, który mordował swoje żony. Chodzi również o istotę strachu, o przerażenie, tak wielkie, że brak odwagi, by odkryć jego tajemnicę. W sztuce Dei Loher kobiety szukają miłości „ponad miarę”, miłości, dla której gotowe byłby umrzeć. Pragnienie oddania się i poddania miłości jest męką. Śmierć z ręki Sinobrodego jest więc dla nich wybawieniem; zdaje się, znajdują w niej to, czego szukały.”

Peter Michalzik, fragment recenzji zamieszczonej po premierze we „Frankfurter Rundschau”